Ahojte priatelia a známi. Aj tento rok zbierame 2 % z dane pre našu Lucku

Ahojte priatelia a známi. Aj tento rok zbierame 2 % z dane pre našu Lucku, ktorá to veľmi potrebuje. Ak ste sa ešte nerozhodli, komu ich darovať, budeme vďační, keď sa rozhodnete pre ňu. Hlavne by bola škoda ich niekomu nedarovať. Každá suma, aj tá najmenšia, spolu tvorí veľkú pomoc, ktorá Lucke pomáha v jej napredovaní.

Aj tento rok zbierame 2 % cez organizáciu Asociácia pomoci postihnutým – APPA, IČO: 42173809

2% link: https://appa.sk/…/2022/01/Vyhlasenie-2022-formular-1.pdf

To ako postupovať, nájdete v prílohe. Ak Vám niečo nie je jasné, neváhajte nás kontaktovať:

Anna Némethová, 0914 139 223
Matej Németh,
0907 258 518
tencerova.anna@gmail.com
facebook.com: Naša Lucka

Ak by chcel niekto pomôcť inak, máme už pre Lucku zriadený transparentný účet vo Fiobanke:
Názov: Németh, Matej
Transparentný účet: fio.sk
IBAN: SK9783300000002102134041

ĎAKUJEME! ♥♥♥

Príbeh našej Lucie:

Lucka sa narodila 3 týždne pred očakávaným termínom pôrodu. Spočiatku vyzeralo všetko v poriadku, Abgar skoré bol 10/10, no postupne sa Lucke začalo horšie dýchať. Musela byť uložená do inkubátora napojená na kyslík a prevezená na JIS do Nitry. Luckine pľúca neboli ešte pripravené, boli veľmi krehké a vlhké (syndróm vlhkých pľúc). Lucka dýchala veľmi namáhavo, postupne sa zhoršovala technika dýchania. RTG snímok na 3. deň ukázal, že pľúca začali na ľavej strane praskať. Následne musela byť zaintubovaná a napojená na umelú pľúcnu ventiláciu, kde začal jej boj o život.

Na 4. deň sa objavila žltačka vyžadujúca fototerapiu. Zároveň dostala sepsu, horúčka sa vyšplhala na 40oC, musela dostať dvojkombináciu antibiotík. Lucka nedostatočne reagovala na liečbu. Jej telo dostávalo málo kyslíka, avšak na to, aby ho dostávalo viac, bolo potrebné zvýšiť parametre pľúcnej ventilácie, čo bolo spojené s vyšším rizikom praskania pľúc.

Na 7. deň jej života ju museli 15 minút oživovať, počas toho došlo k opuchu mozgu a tiež k pravostrannému pneumotoraxu (prasknutie pľúc). Pľúca museli byť napichnuté a napojené na aktívne odsávanie. Na 8. deň sa obnovilo prasknutie na pravej strane pľúc a znova sa muselo odsávať. Bola v stave totálnej dychovej nedostatočnosti , telo dostávalo málo kyslíka a naopak hromadil sa oxid uhličitý. Opuchlo jej celé telo. Na 13. deň došlo k ďalšiemu pravostrannému pneumotoraxu na druhom mieste, a znova muselo byť zahájené aktívne odsávanie.

Lucka bola na umelej pľúcnej ventilácii celkovo 21 dní. Lekári jej nedávali veľké nádeje. Jej stav si vyžadoval minimálnu manipuláciu, chytať za ruku som ju mohla čo najmenej, aby nedostala ďalšiu infekciu. Spočiatku nemohla byť polohovaná, lebo jej ešte viac klesala saturácia, čo spôsobilo preležaninu vzadu na hlavičke.

Bol to veľmi náročný čas. No vedela som, že je v dobrých rukách. Lekári aj sestričky, čo sa o ňu starali, boli veľmi ľudskí a videla som, že robia všetko, čo je v ich silách. To, že sa Lucka takto z toho dostala, vyslovili ako zázrak. Chcem sa poďakovať Bohu, že tu Lucka môže byť teraz s nami, a tiež všetkým ľudom, čo sa za ňu modlili, bolo ich tak veeeľa:)

Tým, že celý čas bola nedostatočne dokysličená a oživovaná, zanechalo svoju daň na poškodenom mozgu. Má atrofiu mozgu, hlávka jej rastie pomaly, momentálne ako 8-mesačná sa ešte nepretáča, nepasie koníčky, má slabé ručičky, chrbátik, nechytá si hračky do rúk, zrak tiež nie je v poriadku, a kopu iných vecí, kvôli ktorým potrebuje intenzívnu rehabilitáciu a rôzne terapie. Detský mozog je v prvých rokoch života najviac plastický, cvičeniami a stimuláciou sa dá teraz najviac ovplyvniť, a preto chceme pre ňu urobiť maximum. Od prepustenia z nemocnice s ňou pravidelne cvičíme Vojtovu metódu v Olomouci, robíme orofaciálnu a zrakovú stimuláciu, navštevujeme rehabilitačné pobyty, ktoré sú však finančne veľmi náročné.