Dnes si po prvý raz na Slovensku pripomenieme Deň obetí pandémie COVID-19

zdroj: 5. marec 2023 | aktuality.sk | AKTUALITY.sk

V pondelok si na Slovensku po prvý raz pripomenieme Deň obetí pandémie COVID-19. Ide o jeden z dvoch nových pamätných dní, ktoré priniesla vlaňajšia novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.

celý článok: aktuality.sk

Výsadba spomienkovej lipy pre obete pandémie Covid-19

zdroj / foto: 25. októbra 2021 | zlatemoravce.eu | Peter Klimant

V pondelok 25. októbra 2021 sa uskutočnilo slávnostné sadenie spomienkovej lipy pre obete pandémie Covid-19 na Mestskom cintoríne v Zlatých Moravciach. Lipu vysadilo Občianske združenie Skutočné obete v spolupráci s mestom Zlaté Moravce.

Slávnostný akt sa uskutočnil o 10.00 hodine v novej časti Mestského cintorína v Zlatých Moravciach. Zúčastnili sa ho viaceré známe tváre nášho regiónu. Nechýbal tu poslanec NR SR Marián Kéry, prednostka Okresného úradu v Zlatých Moravciach Hana Kováčiková, primátor Zlatých Moraviec Dušan Husár a viacerí mestskí poslanci.

„Som presvedčený o tom, že vysadením lipy, sme vytvorili dôstojné spomienkové miesto obetiam pandémie. Táto lipa bude symbolom pamiatky obetiam pandémie Covid-19 a pripomienka jedného z najsmutnejších období v nedávnej histórii, ktoré zasiahlo každého z nás. Preto si obete tohto ochorenia bude pripomínať nielen dnešná generácia ale aj tá budúca,“ povedal primátor Dušan Husár, ktorý novú lipu vníma spolu s centrálnym dreveným krížom ako dominantu novej časti zlatomoraveckého cintorína.

„Lipy, ktoré sa dnes sadia po celom Slovensku sú pre nás dôkazom toho, že ľudskosť v nás ešte nezomrela. Veríme preto, že tak ako sa bude tejto lipe dariť a bude rásť, tak spolu s ňou bude rásť aj ľudskosť v nás,“ povedala Lucia Ďurajková z Občianskeho združenia Skutočné obete, ktoré stojí za myšlienkou výsadby spomienkových líp.

Súčasťou slávnostného aktu bol aj kultúrny program. Vystúpili hudobníci zo Základnej umeleckej školy v Zlatých Moravciach.

Občianske združenie Skutočné obete je iniciatívou priamych pozostalých a blízkych priateľov obetí Covidu-19. „Naším hlavným zámerom je, aby sa na obete pandémie nikdy nezabudlo. Aby na najväčšiu tragédiu pandémie Covid-19 zosobnenú v ich smrti spoločnosť navždy pamätala. Iniciujeme výstavbu centrálneho pamätníka a živých pietnych miest na celom Slovensku,“ informuje združenie.