Pán Blake k vašim službám!
komédia, dráma | 2023 | Francúzsko, Luxembursko | 110 min. | od 12 rokov | francúzsky s českými titulkami
16.01.24 utorok – 18:00 hod
17.01.24 streda – 18:00 hod
– vstupné: 5€ a 6€

Premiéra: 11. 1. 2024
Réžia: Gilles Legardinier
Scenár: Christel Henon, Gilles Legardinier
Kamera: Stéphane Le Parc
Hudba: Erwann Chandon
Hrajú: John Malkovich, Fanny Ardant, Émilie Dequenne, Philippe Bas, Eugénie Anselin, Christel Henon
Žáner: komédia/dráma
Stopáž: 110 min
Zem vzniku: Francúzsko, Luxembursko
Rok výroby: 2023
Štúdio: France Télévisions Distribution
Formát: 2D DCP, zvuk 5.1
Jazyková verzia: francúzsky s českými titulkami
Monopol do: 12. 7. 2033
Prístupnosť: nevhodné pre vekovú skupinu maloletých do 12 rokov

Vyžehliť noviny, nakŕmiť mačku, priniesť raňajky, obslúžiť panstvo a jeho hostí. Pre pravého komorníka to nie je problém, ale Andrew Blake nie je pravý komorník. V skutočnosti je to britský podnikateľ, ktorý pôvodne prišiel na francúzske panstvo ako hosť. To  sa však nikto nesmie  dozvedieť!

Odkedy úspešný anglický podnikateľ Andrew Blake (John Malkovich) prišiel o milovanú manželku, nič na svete ho neteší. Aby si oživil krásne spomienky, odcestuje do Francúzska a navštívi panstvo Beauvillier, kde sa kedysi zoznámili. Keď však na panstvo dorazí, zistí, že všetko je inak! Nielenže izby pre hostí sú už roky zatvorené, ale celé sídlo je na pokraji krachu. Andrew presvedčí svojráznu kuchárku Odile (Émilie Dequenne), aby ho na panstve ubytovala. Ona má však podmienku: Andrew musí prijať miesto komorníka, ktorého sa majiteľka panstva madam Beauvillierová (Fanny Ardant) zúfalo, ale neúspešne snaží najať. O ich tajnej dohode sa však nikto nesmie dozvedieť. Andrew ponuku naivne prijme, ale čoskoro zistí, že byť komorníkom nie je jednoduché. Napriek tomu je odhodlaný vytrvať a zahrať svoju úlohu čo najpresvedčivejšie. Zblíži sa s ostatnými obyvateľmi panstva a vďaka nim a sérii humorných situácií zabudne na svoje trápenie. Zisťuje, že hoci prišiel hľadať svoju minulosť, našiel svoju prítomnosť a už dávno sa nikde  necíti tak dobre.

John Malkovich o úlohe Andrewa Blakea hovorí: “Páči sa mi príbeh, humor, vývoj všetkých postáv a ich citlivé vzťahy. Keď mi ponúkli túto úlohu, bol som rád, že konečne môžem hrať niekoho ‘normálneho’ a nie ďalšieho psychopata alebo šialenca, do ktorých som tak často obsadzovaný. Postava Blakea mi bola blízka, pretože je citlivá, ľudská, dobrosrdečná a empatická. Takých ľudí len tak nestretnete a na plátne ich nevidíte často.”