Lyžiarsky kurz SKI DROZDOVO

zdroj: 8. február 2023 | facebook.com | ZŠ Štefana Moysesa, Tesárske Mlyňany

Diana Valentová, 7.A

V dňoch 23.1 – 27.1.2023 sme sa zúčastnili lyžiarskeho výcviku na Drozdove. Hoci väčšina z nás v živote na lyžiach nestála a mali sme aj trošku strach, túžba naučiť sa lyžovať bola oveľa silnejšia. Po príchode sme sa rozdelili do troch skupín podľa toho, ako sme na tom s našimi lyžiarskymi schopnosťami. Prvú skupinu tvorili tí, čo sa vedia lyžovať na čele s inštruktorkou Monikou a zvyšné dve skupiny sme tvorili my ostatní s inštruktorom Matúšom a pani učiteľkou Baronovou. V prvý deň sme sa my začiatočníci naučili,že pred každým lyžovaním by sme si mali urobiť rozcvičku, aby sme zabránili vážnejším zraneniam. Mali sme rôzne súťaže, preteky v lyžiarkach, aby sme si na ne zvykli, vedeli ich ovládať a taktiež sme sa učili ako si správne obuť a vyzuť lyže. Každým ďalším dňom sme sa zdokonalovali a posúvali ďalej. Naučili sme sa ovládať lyže, základy slalomu, čiže zísť svah oblúkmi a brzdiť. Posledný deň sme si urobili malé preteky, kde platilo staré známe-,,Nie je dôležité vyhrať ale zúčastniť sa.“ Z lyžiarskeho výcviku si odnášame kopu skvelých zážitkov, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.

Marek Kapaš, 7.A

⛷️ Óda na lyžiach ⛷️
V pondelok keď sme z autobusu vyšli,
s inštruktormi zoznámiť sme sa prišli.
Potom nám dali rozcvičku,
od hlavy až po špičku.
A keď už sme všetci ready boli,
s lyžami pracovať sme už mohli.
Tí ktorí to vedeli išli na svah s Monikou,
a tí ktorí to nevedeli boli s Matúšom a pani učiteľkou.
Keď „nelyžiari“ trénovali,
Lyžiari sa na svahu zabávali.
V stredu na svahu stretli sme sa všetci
A z nelyžiarov boli lyžovi vedci.
V piatok preteky sme si dali
Len najlepší z najlepších ich aj vyhrali.
Všetkých nás v zdraví domov doniesli
Diplomy a spomienky sme si z lyžiarskeho výcviku odniesli.

Hana Koprdová,8.A

Konečne nadišiel deň kedy sme išli na lyžiarsky výcvik. Všetci sme sa na ten deň veľmi tešili aj spolu so 7.A a s pani učiteľkami. Keď sme prišli na Drozdovo tak sme nemohli uveriť svojim očiam. Bolo tam toľko snehu! Skoro ako vo Vysokých Tatrách. Keď sme prišli tak nám išli vyberať lyžiarky, lyže a lyžiarske palice. Potom sme si obuli lyžiarky a išli nás rozdeliť do 3 skupiniek. Jednou z nich boli tí čo sa už vedeli lyžovať a ostatné dve sa to museli naučiť s pánom inštruktorom Matúšom a s pani učiteľkou Baronovou. My lyžiari s pani inštruktorkou Monikou sme išli na malý svah hneď v ten deň, aby sme videli čo už dokážeme. Keď sme sa dolyžovali sme išli na obed a potom domov. Na ďalší deň lyžiari išli už na veľký svah a nelyžiari sa učili brzdiť. Takto sa to opakovalo až do štvrtku keď to nelyžiari išli skúšať na malý svah. Išlo im to dobre. Celý týždeň ubehol veľmi rýchlo a to sme si uvedomili že máme pred sebou už len posledný deň. Posledný deň sme si všetci veľmi užili pretože inštruktori si pre nás pripravili súťaž kde sme mali obchádzať prekážky. Boli sme rozdelení tak aby to bolo spravodlivé: lyžiari, pokročilí a tí ktorím to išlo menej. Celkovo sme si tento týždeň veľmi užili a máme z neho veľa spomienok.

Laura Páleniková, 7.a

V týždni od 23.1.2023 do 27.1.2023 sa naša trieda 7.A spolu s triedou 8.A zúčastnila lyžiarskeho výcviku. Aj som rozmýšľala, či mám ísť. Veľmi som sa bála, keďže som sa nevedela lyžovať. Ale bola som zvedavá, čo ma čaká. Hneď prvý deň, keď sme prišli na Drozdovo, tam nebolo veľa ľudí. Bol pracovný deň a ráno. Po príchode sme si išli skúšať lyžiarky, lyže a prilby. Trvalo to dosť dlho. Každý mal pridelenú svoju výstroj. Rozdelili nás do troch skupín. 1 skupina lyžiarov a 2 skupiny nelyžiarov. Dali sme si rozcvičku a naučili sme sa základné veci na lyžiach. Druhý deň bol už zaujímavejší. Učili sme sa aspoň trochu lyžovať a brzdiť. Na tretí deň sme už išli na svah. Aj keď to na vleku nebolo najľahšie, myslím si, že som to zvládla celkom dobre, lebo na moje prekvapenie som ani raz nespadla. Ale vo štvrtok to teda bolo… Náš tréner nám na svah poukladal kužele, okolo ktorých sme museli jazdiť trať. Takmer všetky kužele som zbúrala, ale do cieľa som prišla celá. Posledný deň sme mali súťaž v slalome. Aj keď som sa neumiestnila, bola to veľká sranda a bola som šťastná, že som išla tak „precízne“ a do nikoho a ničoho som nenabúrala. Bola som síce smutná, že to tak rýchlo ubehlo, ale zároveň som bola nesmierne šťastná, lebo som skúsila niečo nové a mám kopec úžasných zážitkov.

Adela Blašková, 7.a

V polovici januára naša škola zorganizovala lyžiarsky výcvik, na ktorý sme sa tešili. Odratúvali sme dni, hodiny, minúty, sekundy kedy už nastane lyžiarsky týždeň.

V pondelok ráno sme sa zobudili plný nadšenia a očakávania, čo nám týždeň na svahu prinesie. Po príchode na Drozdovo nás veľmi milo prekvapila snehová nádielka, pri ktorej si každý robil selfíčka. Privítali nás dvaja inštruktori a po výbere vhodnej výstroje si nás rozdelili do troch skupín. Dali sme si rannú lyžiarsku rozcvičku, na ktorej bola veľká sranda. Keď prvýkrát moji spolužiaci išli na kotvu, to sme rad radom boli všetci na zemi. Lukáš, ktorý po piatykrát konečne chytil kotvu tak mu jedna lyža išla doprava a druhá doľava. Samozrejme na našich tvárach nechýbal úsmev. Ďalším silným zážitkom pre mňa bolo, keď nás inštruktorka vzala úplne hore na kopec. Hore sme však zistili, že zjazdovka je úplne zľadovatená. So strachom v očiach sme sa pomaly spúšťali dole kopcom a popri tom sme si vychutnávali nádherný výhľad na okolie. Po zlyžovaní tohto technicky náročného kopca som v sebe pocítila obrovskú hrdosť.

Popri všetkých pekných zážitkoch bol aj jeden v tom momente stresujúci, no s odstupom času úsmevný zážitok. Ukradli mi lyže! Našťastie na budove boli kamery a tak sme išli pátrať, čo sa stalo. A vypátrali sme! Žiak z druhého kurzu a inej školy sa pomýlil a vzal si tie, čo nepatrili jemu. Všetko sa vyriešilo, lyže mi vrátili. My sme unavení a spokojní, plní zážitkov opustili Drozdovo. So spolužiakmi radi a často spomíname na chvíle z lyžiarskeho svahu.

Filip Vojcek, 7.a

Na začiatku školské roka nám pani učiteľka telocviku oznámila, že tento rok nás čaká lyžiarsky výcvik. Bola to jedna z najlepších správ. Výcviku sme sa mali zúčastniť od 23.1.2023. Odovzdali sme všetky potrebné papiere, vrátane veľkosti našich nôh, či tela. Prihlásená bola takmer celá trieda. Pred začatím kurzu som si kúpil ešte potrebné veci a lyžovačka sa mohla začať!

Pred prvou cestou som bol trochu nervózny. Mal som obavy, či to zvládnem. Spoločne s ôsmou triedou sme vystúpili po prudkej ceste v lyžiarskom stredisku SKI Cenrum Drozdovo, kde nás privítali usmievaví inštruktori. Tí nás rozdelili do skupín, podľa schopnosti lyžovania. Ja som ostal v skupine pre začiatočníkov. Tam sme sa učili zo začiatku pravidlá na svahu, zapínanie lyží, brzdenie, techniku jazdy. Na prvý pohľad to vyzeralo jednoducho, ale chcelo to čas, chuť ,odhodlanie a nebojácnosť. S kamarátmi sme sa veľa na sebe nasmiali. Potom už každý deň začal rozcvičkou, pretekmi na lyžiach a zopakovaním si toho, čo sme sa už naučili.

Deň čo deň sme sa zlepšovali, až sme mohli ísť na svah pre lyžiarov. Cesta vlekom hore na svah bola pre mnohých riadna skúška. Niektorí popadali. Ja som patril medzi tých šťastnejších a na kopec som sa dostal hneď na prvýkrát. Spustiť sa však dolu už nebolo také ľahké. Postupne sme zjazdili kopec po častiach. Každou jazdou to bolo lepšie a lepšie. Posledný deň sme mohli lyžovať neobmedzene a sami.

Vnímal som krásu a vôňu prírody. Cítil som voľnosť, slobodu, spokojnosť, pokoj. Na záver nás čakal, tak ako každý deň, obed a krátke posedenie pri čaji so spolužiakmi. Lyžovanie sa mi zapáčilo a už teraz sa teším na ďalšie jazdy svahom.

VIAC FOTO – facebook.com