Pomoc po zemetrasení

clovekvohrozeni.sk
facebook.com/clovekvohrozeni

Obete zemetrasenia v Turecku a Sýrii budú potrebovať pomoc najmä s dočasným bývaním, teplým oblečením a stravou. Pomôžte spolu s nami.Jednorazový príspevok / pravidelný dar:
clovekvohrozeni.sk/zemetrasenie-turecko-a-syria/

Nad ránom 6. februára zasiahlo oblasť juhovýchodného Turecka a severnej Sýrie silné zemetrasenie. Vyžiadalo si viac ako 40 000 ľudských životov a číslo úmrtí zatiaľ stále rastie. Okrem strát na životoch sú na mieste aj tisícky zranených a obrovské materiálne škody. V krajine sa zosunulo alebo bolo vážne poškodených takmer 25 000 budov. Bohužiaľ, správy o ničivosti zemetrasenia stále narastajú.

Video reportáže nájdete na konci článku

Zemetrasenie v Turecku a Sýrii si vyžiadalo tisícky obetí

Zemetrasenie dosiahlo silu až 7,8 magnitúdy, čo je najsilnejšie za posledné dekády.

Podľa prvých správ je situácia najviac kritická v oblasti sýrskeho Idlibu, kde je koncentrovaných mnoho vnútornýe vysídlených osôb, ktoré opustili svoje domovy kvôli vojne.

Záchranné akcie komplikuje intenzívny dážď a sneženie, očakávajú sa tisícky mŕtvych. Na mieste sú naši kolegovia a kolegyne zo sesterskej organizácie Člověk v tísni, vďaka ktorým budeme schopní okamžite pomáhať. Potrebná bude základná humanitárna pomoc, ako napríklad stany, deky, teplé oblečenie a strava.Andrea Najvirtová, riaditeľka neziskovej organizácie Človek v ohrození

Prvé dni po zemetrasení

Na mieste prevláda chaos. Je kompletne zničená infraštruktúra, k zničeným budovám je ťažké sa dostať. 

500 našich kolegov a kolegýň zo sesterskej organizácie Člověk v tísni je priamo na mieste a pomáha pri odpratávaní trosiek. 

Človek v ohrození vyčlenil 10 000 EUR z fondu pravidelných darcov a darkýň Klub priateľov na priamu podporu kolegov a golegýň zo sesterskej organizácie Člověk v tísni. Fond pomoci Klubu priateľov slúži pri katastrofách a vojnách, aby mohla prvá pomoc obetiam prísť rýchlo. Ďakujeme všetkým pravidelným darcom, že nám svojimi darmi umožňujú konať okamžite.

Chcem sa pridať do Klubu priateľov

Miestnym samosprávam bolo darovaných 50 000 litrov benzínu na zabezpečenie plynulého chodu vozidiel s ťažkou technikou, ktoré sú kľúčové pri odpratávaní veľkých kusov sutín

Piaty deň po zemetrasení

Ľudia sú bez domova a v krutých mrazoch prebývajú vo svojich autách alebo provizórnych prístreškoch

V dvoch sýrskych mestách rozdáva tím Člověka v tísni súpravy teplého oblečenia pre deti a dospelých. V mestách Jinderez a Azaz v zriadených jedálňach plánuje tím distribuovať až 800 jedál denne

Šiesty deň po zemetrasení 

Bola zahájená distribúcia hotovosti 150 dolárov pre približne 2 100 rodín. Táto hotovosť má zabezpečiť nákup nevyhnutných potravín a iných potrieb. 

1 200 balíčkov, ktoré obsahujú plachty deky a základné potreby do domácnosti, budú rozdané rodinám postihnutým katastrofou. 

Siedmy deň po zemetrasení

Navýšený rozsah pomoci v rámci programu „Cash for work“ – program, ktorý zabezpečuje finančnú odmenu 5- 10 dolárov denne pre preživších, ktorí pomáhajú v prvej línii. 

Deviaty deň po zemetrasení

Naši kolegovia a kolegyne z Člověka v tísni aj naďalej pokračujú v aktívnej distribúcii teplého jedla 20-tisíc rodinám, ktoré utiekli pred vojnovým konfliktom trvajúcim už 12 rokov. Ďalej distribuujú plachty, klince a laná na vytvorenie provizórnych prístreškov, finančný príspevok na kúrenie, opravujú vodovody a podporujú stanové školy pre deti.

V Turecku pomáha 60-členný tím Člověka v tísni, ktorý v spolupráci s mimovládnymi ogranizáciami, červeným polmesiacom a miestnymi zástupcami a zástupkyňami distribuujú do provizórnych táborov prikrývky, oblečeniefinančnú pomoc, ohrievačesolárne lampy.

Hraničné prechody s Tureckom, ktoré boli bezprostredne po zemetrasení nepriechodné, sú momentálne otvorené pre komerčné i humanitárne konvoje.

K dnešnému dňu sme spoločne vyzbierali 260 000 EUR na pomoc obetiam ničivého zemetrasenia od viac ako 3 300 darcov a darkýň. Vašu podporu si veľmi vážime.