Niekto klope na dvere
– horor / thriller
02.02.23 štvrtok – 18:00 hod
03.02.23 piatok – 19:00 hod
– vstupné: 5€ a 6€

Premiéra: 2. 2. 2023
Réžia: M. Night Shyamalan
Scenár: M. Night Shyamalan
Kamera: Jarin Blaschke
Hrajú: Dave Bautista, Jonathan Groff, Ben Aldridge, Nikki Amuka-Bird, Kristen Cui, Abby Quinn, Rupert Grint
Hrajú (hlasy): Dave Batistuta, Ben Aldridge, Jonathan Groff, Rupert Grint
Žáner: horor / thriller
Stopáž: 102 min
Zem vzniku: USA
Rok výroby: 2023
Štúdio: UIP – Universal
Formát: 2D DCP
Jazyková verzia: anglicky so slovenskými titulkami
Monopol do: 2. 2. 2026
Prístupnosť: nevhodné pre vekovú kategóriu maloletých do 15 rokov

Boli by ste ochotní urobiť nemožné, keby to bol jediný spôsob, ako zachrániť svet? Režisér M. Night Shyamalan, tvorca skvelých trilerov so šokujúcimi koncovkami, nakrútil intenzívny film o nepredstaviteľnej dileme.

Rodinná dovolenka na chate uprostred lesa, ďaleko od akejkoľvek civilizácie, začala dobre, až do momentu, kedy sa na prahu domu objavia ,,oni štyria“,. Vyzerajú ako členovia šialenej náboženskej sekty, ktorí sa snažia úbohým dovolenkárom vysvetliť, že svet, tak ako ho poznajú, sa skončí, ak ho nezachránia. V skutočnosti od nich nežiadajú nič zložité. Stačí, ak spomedzi seba vyberú jedného dobrovoľníka, ktorý sa obetuje pre spásu planéty.

Znie to bláznivo, však? A keď k tomu pridáte skutočnosť, že štyria zvestovatelia sa správajú ako úplní blázni, ktorí sa okrem argumentov sem-tam uchýlia aj k násiliu, keď živo vykresľujú najrôznejšie apokalyptické vízie, je jasné, že každý, kto im uverí, musí byť rovnako bláznivý ako oni. No hoci spočiatku v členoch terorizovanej rodiny nie je ani semienko pochybností, udalosti postupne naberú taký spád, že otázka “Čo ak je to pravda?” je čoraz aktuálnejšia. Nájdu silu zvládnuť nemožné? Pokúsia sa oklamať osud? Alebo sa už aj z nich stávajú šialenci, ako samozvaní jazdci apokalypsy? Z týchto otázok behá mráz po chrbte. A pripravte sa na to, že z odpovedí vám bude ešte mrazivejšie.

Režisér Shyamalan je známy tým, že sa vo svojich filmoch zahráva s divákmi ako mačka s myšou a vo finálne ich šokuje. “Odhalenie kľúčového zvratu v príbehu patrí k mojim obľúbeným činnostiam. Rád miešam žánre a je jasné, že prekvapenie musí prísť, keď je film v najnapínavejšom momente. Keby som to nerobil, divácky zážitok by bol oveľa slabší,” vysvetľuje režisér, ako sa mu zakaždým podarí zaujať väčšinu publika.