Diana Pavlisová TV JOJ

3. december o 20:37  ·

Blížia sa Vianoce a k nim tradične patrí stromček. Boli sme sa pozrieť v lesnej škôlke, kde sa pestujú – no trvá to roky. 🎄

 
🎄 Vianoce s LESMI SR – vianočné stromčeky 🎄
🏠 Domácnosti na Slovensku už čoskoro opäť rozvoňajú vianočné stromčeky pochádzajúce priamo zo slovenských lesov a lesných škôlok 🎄 LESY Slovenskej republiky spúšťajú tradičný predaj vianočných stromčekov širokej verejnosti 👍
➡️ Záujemcovia si môžu stromčeky zakúpiť na vybraných lesných správach alebo strediskách podniku v rámci celého Slovenska.
➡️ K dispozícii sú stovky kusov drevín, ktoré pochádzajú z prerezávok vykonávaných v lesných porastoch, ako aj dreviny pestované v škôlkarských strediskách za účelom dekoratívneho využitia 🌲
➡️ Bližšie informácie k predaju stromčekov vrátane predajných miest, termínov predaja a ponúkaných drevín nájdete na našej webovej stránke v časti Aktuality:
 
 
OZ: OZ Tribeč

LS/stredisko: Stredisko služieb
Adresa: Topoľčianky Parková č. 7
Telefón: 037/ 640 3424
Email: lesy.tribec@lesy.sk

Termín predaja: 7.-21.12.2022
Ponúkané dreviny:
– jedľa kaukazská (Nordmannova, 300 ks)
– smrek pichľavý (300 ks)
– jedľa srienistá (300 ks)
– borovica čierna (50 ks)
Pôvod: z lesnej škôlky
CENY: 15 € – 30€

Recenzie / foto – google.com

Škôlka okrasných drevín

Škôlka okrasných drevín je organizačne začlenená pod správu Strediska služieb v Topoľčiankach. S pestovaním a rozmnožovaním okrasných drevín a kríkov sa v tejto škôlke začalo už začiatkom 20. storočia, keď bol Topoľčiansky park pridelený do starostlivosti Štátnych lesov v Topoľčiankach. Celková výmera škôlky je 8,80 ha, z toho produkčná plocha je 4,23 ha. Pestuje sa tu cca. 150 druhov drevín (80 ihličnatých a 70 listnatých). Základný sortiment tvoria sadenice v kontajneroch.

Virtuálna prehliadka škôlky okrasných drevín

Pestovanie vínnej révy a výroba vína

Odštepný závod Tribeč je producentom vlastných vín najvyššej kvality. Vo  vlastníctve OZ Tribeč sa nachádza jediná vinica Lesov SR o rozlohe 4 ha (produkčná plocha tvorí 3,7 ha.) Vinica v Topoľčiankach bola založená v roku 1970 a dnes je tvorená zhruba 10 000 koreňmi viniča. Produkcia vinice je zhruba 24 ton hrozna, z ktorého sa vyrobí ročne okolo 18.000 litrov vína.  Na topoľčianskej vinici sa v súčasnosti pestujú odrody Rizling rýnsky, Chardonnay, Rulandské biele a Cabernet Suvignon.

Nosnou odrodou je Cabernet Sauvignon, z ktorého sa vyrába aj veľmi žiadané ružové polosladké víno. V roku 2020  boli dosádzané korene odrody Alibernet a Tramín.

OZ Tribeč spravuje aj zmodernizovanú vlastnú pivnicu, kde sa hrozno z vlastných viníc aj spracováva. Množstvo ocenení z rôznych vinárskych súťaží a aj zväčšujúci sa záujem verejnosti o kvalitné vína, inšpiroval Odštepný závod Tribeč aj k prevádzkovaniu vlastnej predajne vína. Tak sa produkcia veľmi kvalitného vína, pôvodne určená len pre vnútorné potreby podniku LESY SR, š. p. dostala aj do povedomia širokej skupiny milovníkov kvalitného vína. Sortiment predajne sa v posledných rokoch rozšíril aj o mäsové výrobky z diviny a rôzne druhy produktov z lesných plodov predávané pod menom LESNÍCKE POCHÚŤKY  (sušenú šípkovú dužinu, brusnice, čučoriedky, šípkový čaj, šípkový sirup)

CENNÍK DREVA PLATNÝ OD 1.11.2022 (PDF)

CENNÍK VÝROBKOV ZO ZVERINY PLATNÝ OD 28.11.2022

CENNÍK OKRASNÝCH DREVÍN PLATNÝ OD 1.3.2022