SOŠ polytechnická Zlaté Moravce – ERASMUS+ v Nórsku

zdroj: 11. november 2022 | 13:50 | facebook.com | soszm.sk | SOŠ polytechnická Ul. SNP2 Zlaté Moravce

V dňoch 6.novembra až 11. novembra 2022 skupina žiakov: Adam Štuller, Adam Chren, Matúš Jurík, Erik Valkovič, Lukáš Jurík a učiteľov našej školy: Mgr. Zuzany Čižmárikovej – koordinátorky projektu a Mgr. Jany Palajovej v rámci projektu ERASMUS+ „No time for waste“ navštívila Røyken videregående skole v nórskom meste Røyken. Prinášame Vám pohľad na mobilitu, ktorú skupina počas pobytu absolvovala. ERASMUS+ je súčasťou vzdelávacieho programu celoživotného vzdelávania. Jeho hlavným cieľom je zvyšovať kvalitu a posilniť európsku dimenziu na školách podporou medzinárodnej spolupráce škôl, odborného rastu učiteľov priamo zapojených do školského vzdelávania a podporou výučby jazykov a interkultúrneho povedomia. Mobilita sa začala 6. novembra 2022 v skorých ranných hodinách v Zlatých Moravciach, odkiaľ sme autom odcestovali do Viedne, odkiaľ sme letecky pokračovali do Osla, hlavného mesta Nórska.

Naša cesta pokračovala vlakom do neďalekého mesta Asker, kde sme sa ubytovali v menšom hoteli. Odtiaľ sme denne vlakom cestovali do hostiteľskej školy. Pracovný program mobility začal v pondelok 7.11. 2022, keď sme sa všetci stretli na školskom dvore hostiteľskej školy. Okrem našej skupiny privítali naši nórski partneri aj rovnaké skupiny z Rumunska, Talianska, Nemecka, Holandska a program pobytu sa tak mohol začať.

V nasledujúcich štyroch pracovných dňoch sme absolvovali pestrý program, ktorý bol veľmi intenzívny a zostavený ako paleta prevažne vzdelávacích – workshopov a poznávacích aktivít v regióne južného Nórska. Študenti si vyskúšali prácu v tímoch, a hlavne svoje jazykové schopnosti, pretože v spoločnom pracovnom tíme boli aj ich zahraniční rovesníci.
Študenti komunikovali v nemeckom a anglickom jazyku, pričom hlavným motívom aktivít bola problematika nakladania so surovinami, odpadmi, energiami, šetrenie a trvalá udržateľnosť. Veľmi aktuálne témy dnešných dní.

Z poznávacích aktivít sme absolvovali návštevu a prehliadku Osla, s atrakciami ako známy lyžiarsky areál Holmenkollen, opera s výhľadom na prístav, kráľovský palác, prehliadka centra mesta. Jeden pracovný deň sme strávili pobytom v čarovnej nórskej prírode, keď sme navštívili a prespali v ich „cabin“ – odľahlej horskej chate na ktorú sme sa dostali po päť kilometrovej pešej túre.
Mobilita prešla veľmi rýchlo a domov sme sa vrátili plní nezabudnuteľných dojmov, nových skúseností a hlavne všetci odhodlaní a motivovaní viac popracovať na svojich jazykových a komunikačných schopnostiach, pretože len tie otvárajú nové dimenzie poznania, ktoré môžu poskytnúť len takéto pobyty na zahraničných školách.
  VIAC FOTO – facebook.com