Režisér Ivan Reitman natočil Krotiteľov duchov aj Dvojičky. A čo s tým majú Slepčany?

zdroj: 12. február 2024 | facebook.com | Slepčany | autor textu: Tomáš Turček | edit textu: Karolína Lacová

Natočil Krotiteľov duchov aj Dvojičky – pred dvomi rokmi zomrel režisér Ivan Reitman, jeho otec pochádzal zo Slepčian

Kto bol Ladislav Reitman?

Ladislav Reitman sa narodil 11.9.1914 ako najmladší syn Gustáva a Cecílie, mal dvoch starších bratov Imra a Alexandra. Rodina židovského pôvodu bývala v Slepčanoch na Žitavskej ulici pred okálmi, kde bývali Godoroví (č.d. 215). Chlapec chodil do školy a už ako 15-ročný robil v rodinnom podniku s obilím, vlastnili sýpku. Keď mal 23 rokov začal slúžiť v kancelárii česko-slovenskej armády v Komárne, a to vďaka dobrým znalostiam z matematiky a riadenia obchodu. Na rovnakej ulici bývala aj Clara, jeho budúca manželka. V roku 1938 ho ako uznávaného účtovníka vojenského pluku odvelili mimo Komárna.

„Jeden národ, jedna strana, jeden vodca !“

Rodinný podnik Reitmanovcov o rok neskôr znárodnil fašistický Slovenský štát, rodina v ňom však naďalej pracovala, pretože Laciho považovali za ekonomicky dôležitú osobu. Udalosti nabrali rýchly spád o tri roky neskôr, keď vyšlo židovské nariadenie o deportácii jedného člena rodiny. Laci išiel dobrovoľne, aby ochránil bratov. Deportovali ho do koncentračného tábora v Novákoch, kde väzňov ponižovali a fyzicky týrali. Laci čakal na transport do Osvienčimu. Pred istou smrťou ho zachránil kamarát z detstva Šaňo Urban z policajného komanda. Vďaka politickým známostiam sa mu podarilo sfalšovať doklady a ušiel do Budapešti, kde sa skrýval s otcom a bratom Imrom. Pri náhodnej kontrole ho však odhalili a poslali do budapeštianskeho tábora, kde šili uniformy pre nacistov. Aj odtiaľto sa mu podarilo ujsť, a to vlakom späť do Komárna. Dúfal že sa stretne s Clarou, tá však už bola deportovaná v Osvienčime. Laci sa zamestnal na poli u Bulharských sedliakov, ktorí mu vybavili ďalšie falošné doklady. Neskôr ho niekto udal a tak bol znova na úteku a od januára do marca 1945 sa skrýval v senníku v dedinke neďaleko Komárna. Oslobodila ho až ruská armáda a po ôsmich rokoch sa stretol s Clarou, ktorej sa podarilo Osvienčim prežiť. Po týždni sa zobrali v Zlatých Moravciach. O rok neskôr sa im narodil syn Ivan a Laci zakladá vlastný podnik na výrobu octu v Komárne.

Radosť z povojnového života netrvala dlho, komunisti rodine v roku 1948 octáreň zhabali a Lacimu sa vyhrážali väzením pre nesplnenie zadaných kvót. O tri roky neskôr sa rodina rozhodla – päť dní strávili ukrytí v nákladnom uholnom člne z Komárna do Viedne. Za nebezpečných okolností, preoblečení za Bulharských sedliakov sa prepašovali do americkej zóny vo Viedni, cez Francúzsko sa im nakoniec podarilo emigrovať do Kanady za blízkymi. Ivan mal len 4 roky.

„Čo ťa nezabije, to ťa posilní.“

Manželia Reitmanovci sa usadili v Toronte, kde konečne mohli slobodne a bezpečne žiť. Kanade sa cítili hlboko zaviazaní, že ich ako utečencov prijala a dovolila im budovať rodinu v pokoji a mieri. Začiatky však boli pre manželov náročné, pracovali za nízke mzdy v továrni. Po dvoch rokoch sa im narodili dvojičky Agi a Susan.

Za našetrené peniaze sa pustili do podnikania, otvorili si čistiareň. Laci, ktorého v Toronte volali Leslie, využil skúsenosti z podnikania a neskôr investoval do nehnuteľností či prevádzky starej autoumyvárne, ktorú od 70. rokoch prerábali na filmové štúdio. To sa stalo centrom filmového festivalu: Toronto International Film Festival. Dnes je toto miesto známe ako TIFF BELL LIGHTBOX. Úplna rekonštrukcia bola dokončená v roku 2010, nachádza sa na Reitman Square.

Ladislav „Leslie“ Reitman, ktorý minimálne päťkrát bojoval o holý život, zomrel ako 78-ročný v roku 1993 v Toronte. V najväčšom meste Kanady je aj pochovaný spolu s Clarou, ktorá zomrela v roku 2000 ako 80-ročná.

Leslieho syn Ivan vyštudoval hudbu a drámu na univerzite v Hamiltone v roku 1969. Bol jedinečný, pretože spájal nespojiteľné. Preslávil sa ako režisér a producent v dovtedy neznámom žánre hororovej komédie (Krotitelia Duchov, Krotitelia duchov 2), neskôr oslovil akčného Arnolda Schwarzenegra a obsadil ho do komédii Dvojičky (s Denim Devitom) a Policajt zo škôlky. V 1996 bol producentom filmu s hviezdami NBA a animovanými postavičkami na čele s Bugs Bunnym (Space Jam). Ivan bol dvakrát nominovaný na Oscara, získal mnoho prestížnych ocenení a v roku 1997 mu odhalili hviezdu na chodníku slávy v Los Angeles. Zomrel ako 75-ročný vo februári 2022. Syn Jason pokračuje v otcovej úspešnej práci, aktuálne pracuje na filme Krotitelia Duchov: Ríša ľadu.

autor textu: Tomáš Turček
edit textu: Karolína Lacová

Zdroje:
najuhu.sk
jewishsantabarbara.org
centropa.org

Krátky dokument o Reitmanovcoch: