Jánske ohne

zdroj / foto: 25. jún 2023 | jedlovekostolany.sk | facebook.com | Fero H. | Karol Psota

Svätojánska noc sa slávi v predvečer sviatku kresťanského svätca Jána Krstiteľa, ktorý pripadá na 24. júna. Táto slávnosť nadväzuje na dávne predkresťanské a pohanské oslavy letného slnovratu, ktorý sa oslavuje na celom svete už od nepamäti. Pre Slovanov bol jednou z najvýznamnejších častí roka. Je oslavou Slnka, ako zdroja života na Zemi. Slnka, ktoré vplýva na plodnosť, úrodu, a teda aj na dostatok obživy pre ľudí.

Typickým prvkom tejto noci sú svätojánske ohne. Ohne ako symbol slnka, sa zakladali za dedinou na najviditeľnejšom mieste. Okolo nich sa hralo, tancovalo a spievalo a konali sa aj rôzne magické rituály, pri ktorých si dievčatá chceli zabezpečiť lásku mládencov. Vatry sa preskakovali a verilo sa, že ten, koho oheň nepopálil, je duchovne čistý. Šťastie mal mať človek, ktorý chytil svätojánsku mušku. A napríklad bylinky, ktoré natrháte na Jána, majú mať najsilnejšie účinky a najsilnejšiu moc.

Včera, 24. júna, sme si niektoré z týchto zvykov pripomenuli. Nechýbal spev, hudba a dobrá nálada do hlbokej noci až do skorého rána. Dievčatá z folklórnej skupiny Briežok zaspievali, Danka Kellnerová zahrala na gajdách, s muzicírovaním sa pridali aj Miško Rajnoha, Vladimír Haspra a Ivan Hladký.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa tohto podujatia zúčastnili a veríme, že ste si odniesli tie najkrajšie zážitky. Obec by sa touto cestou rada poďakovala hasičom z DHZ Jedľové Kostoľany, ktorí vatru a celé okolie nielen pripravili, ale aj monitorovali počas celej akcie a dbali na našu bezpečnosť. Ďakujeme všetkým poslancom, dievčatám v bufete, “švagrovcom”, ktorí navarili skvelý guláš, nášmu fotografovi Karolovi Psotovi a všetkým ostatným dobrovoľníkom, ktorí sa akokoľvek pričinili o toto skvelé podujatie.

Tešíme sa na vás opäť o rok.

FOTO -> jedlovekostolany.sk
FOTO -> FS Briežok a Ženská spevácka skupina

Reportáž TV Markíza: Ohne očisty a sily
(Jedľové Kostoľany – začiatok od 1:44 min)

zdroj: 25. jún 2023 | tvnoviny.sk