Gajdošské fašiangy 2024 – pozvánka a program

zdroj: 30. január 2024 | jedlovekostolany.sk | Danka Kellnerová

Tak ako každý rok, ani tento si nevieme predstaviť bez tradičných fašiangov. Chceme vás srdečne pozvať na 37. ročník festivalu gajdošských fašiangov, ktorý pravidelne organizujeme spolu s obcami Malá Lehota, Veľká Lehota a s Cechom slovenských gajdošov.

V rámci tohto festivalu sa vám predstavia účinkujúci z celého Slovenska, ale aj zahraniční hostia z Macedónska, Poľska, Maďarska, Česka, Írska či Ukrajiny.

Kostolianske fašiangy odštartujeme už 2. februára o 16:30 v miestnej základnej škole výtvarnými dielňami pod vedením Laury Pečínkovej. Tieto dielne sú určené pre všetky vekové kategórie a budete sa tu môcť dozvedieť viac o našich výšivkách, ornamentoch, či samotných krojoch. Každý si príde na svoje.

10. februára začne fašiangová sobota už hneď ráno, keď naši fašiangovníci vyrazia na svoju cestu po obci, aby navštívili s „fašangom“ vaše domovy. Od 15:30 bude prebiehať pri kultúrnom dome predaj zabíjačkových špecialít, jarmočné muzicírovania, ba dokonca aj dobové fotenie v krojoch v našej Izbe ľudových tradícií. 

Hlavný galaprogram začne o 18:00 hod., v kultúrnom dome. Tento program bude premietaný aj na vonkajšom pódiu a záznam bude uložený aj na náš youtube kanál.

Po večernom programe nás bude čakať krátka prestávka na ozvučenie ľudovej hudby Slančíkovci, ktorá nás bude zabávať v priestoroch kultúrneho domu, kým nám budú sily stačiť. Okrem zábavy v kultúrnom dome budú muziky pokračovať aj v miestnych pohostinstvách.

V nedeľu zavŕšime fašiangové obdobie slávnostnou svätou omšou za nositeľov tradícií v našom nádhernom kostole Všetkých svätých. Omšu odslúži náš pán dekan Mgr. Ignác Šurin, na organ bude hrať Matúš Maraček a atmosféru tejto omše dotvoria naši hostia-gajdoši.

Tešíme sa na Vás!