Úsvit
krimi dráma, historický | 117 min. | 2023 | Slovensko, Česká republika | od 15 rokov

14.10. sobota – 18:00 hod
15.10. nedeľa – 18:00 hod
– vstupné: 5€ a 6€

Dráma / Krimi
Česko / Slovensko, 2023, 117 min
Réžia:
Matěj Chlupáček
Scenár:
Miro Šifra
Kamera:
Martin Douba
Hudba:
Simon Goff
Hrajú:
Eliška Křenková, Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl, Ján Jackuliak, Anton Šulík ml., Richard Langdon (viac)
Produkcia:
Maja Hamplová, Matěj Chlupáček
Strih:
Pavel Hrdlička ml.
Zvuk:
Pavel Rejholec, Peter Hilčanský
Scénografia:
Henrich Boráros
Masky:
Lenka Nosková, Martin Jankovič
Kostýmy:
Jarmila Dunděrová

Lepší svet nie je pre každého

V roku 1937 prichádza do podtatranského mesta Svit riaditeľ továrne so svojou ženou, aby tu podľa vzoru baťovského Zlína vybudovali moderné priemyselné mesto. Ich plány však naruší znepokojujúci nález mŕtvoly v areáli továrne. Ide o telo novorodenca s mužskými aj ženskými pohlavnými orgánmi. Prípad presahuje možnosti miestnych žandárov, podlieha maximálnemu utajeniu a na scénu prichádza tajná polícia. Zdá sa však, že jediným človekom, ktorý chce záhadu naozaj vyriešiť a nájsť odpovede, je tehotná manželka riaditeľa továrne. Tá pri pátraní narazí na nečakané prekážky vrátane množstva predsudkov…

Na projekte sa podieľali aj uznávaní zahraniční tvorcovia, ktorých mená podčiarkujú jeho výnimočnosť. Autorom hudby je Simon Goff, držiteľ Grammy za film Joker a seriál Černobyl, colour grading mala na starosti Natasha Leonnet, ktorá pracovala na oscarovom La La Lande alebo filme Spider-Man: Paralelné svety. Plagát k filmu vytvorila hollywoodska dizajnérka Desi Moore, ktorá má na konte napríklad aj plagát k seriálu Hra o tróny, k filmom Mad Men, Dámska jazda či Tár.