NEZABUDNITE, „RUŽOVÉ“ VODIČÁKY PLATIA UŽ LEN DVA MESIACE‼️

zdroj: 2. november 2023 | facebook.com | Polícia Slovenskej republiky

⚠️ Pripomíname vodičom, ktorým boli vodičské preukazy vydané v termíne od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004, aby nezabudli, že takýmto preukazom končí 31. decembra 2023 platnosť. Ich držiteľom preto odporúčame, aby ich výmenu neodkladali na neskôr.

🪪 Aktuálne evidujeme 247 075 vodičských preukazov, ktorých platnosť končí v tomto roku. Ministerstvo vnútra už viac ako rok upozorňuje na potrebu výmeny starého typu vodičského preukazu za nový a už dlhodobo každý mesiac v tomto roku konštatujeme v priemere dvojnásobný nárast žiadostí o vydanie vodičského preukazu proti rovnakému obdobiu minulého roka.

📈 Za posledné dva mesiace však záujem o vydanie vodičského preukazu stúpol enormne. Kým v druhom októbrovom týždni roku 2022 žiadalo o vodičské preukazy 5 372 osôb, v rovnakom týždni tohto roka to bolo až 14 184 osôb. To predstavuje nárast o viac ako 160 percent. V treťom týždni októbra 2023 sme zaznamenali 13 637 žiadostí o vydanie vodičského preukazu.

👉 Predpokladáme, že nie všetci držitelia „ružových“ vodičákov pristúpia k ich výmene, keďže mnohí z dôvodu veku už šoférovať neplánujú.

AKO SI VYBAVÍTE NOVÝ VODIČÁK?

💸 Za jazdu s neplatným vodičským preukazom vám polícia môže uložiť pokutu 50 eur v blokovom konaní, v správnom konaní budete musieť uhradiť až 100 eur. Neplatný vodičák vám v každom prípade odoberú.

🚔 O nový vodičský preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov. Starý vodičský preukaz treba odovzdať na pracovisku Policajného zboru, kde vodič požiadal o nový, najneskôr v čase vydania nového dokladu.

➡️ Žiadosť o výmenu vodičského preukazu do 30 dní je spoplatnená správnym poplatkom 6,50 eura. Na výslovnú žiadosť poplatníka je možné vyhotoviť vodičský preukaz urýchlene do 2 pracovných dní. Správny poplatok je vtedy štvornásobný, teda 26 eur.

ℹ️ Osoba staršia ako 65 rokov žiadajúca o výmenu vodičského preukazu v štandardnej 30-dňovej lehote je od poplatku oslobodená. V zrýchlenom konaní do 2 dní však takisto uhrádza poplatok 26 eur.