Piargy
– 100 minút | milostná dráma
14.11.22 Pondelok – 18:00 hod
16.11.22 Streda – 19:00 hod
– vstupné: 5€ a 6€
Premiéra: 22. 9. 2022
Réžia: Ivo Trajkov
Scenár: Jana Skořepová, Ivo Trajkov
Kamera: Peter Bencsik
Hrajú: Judit Bárdos, Lucia Siposová, Attila Mokos, Daniel Fischer, Lucia Klein Svoboda, Jana Kvantíková, Jana Oľhová, Péter Nádasdi, Marián Geišberg, Ivan Martinka
Žáner: milostná dráma
Stopáž: 100 minút
Zem vzniku: Slovensko
Rok výroby: 2022
Formát: 2D DCP, zvuk 5.1
Jazyková verzia: slovenská
Prístupnosť: nevhodné pre vekovú skupinu maloletých do 12 rokov
 

Milostný príbeh o nejasnej vine, láske a krutom treste

Dedina Piargy bude žiť hriešnym životom, pokiaľ v jednu fašiangovú noc celkom nezmizne. Akoby ju čerti odniesli s ľuďmi, domami aj zvieratami. Naplnia sa proroctvá starej vedmy Uli (Jana Oľhová) o príchode ancikrista a krutom treste?

Dej filmu, ktorý vznikol na motívy novely Františka Švantnera nás zavedie do dediny PIARGY. Mladá, krásna a chudobná Juliša (Judit Bárdos) tu zaplatí krutú daň za túžbu po lepšom živote. Keď sa vydá za Martina (Daniel Fischer) – syna najbohatšieho statkára, ocitne sa v rodine, kde vládnu tvrdé pravidlá. Nielenže bude čeliť nepríjemnému tlaku svokry, ale nedokáže sa ubrániť ani násilným zvodom svokra (Attila Mokoš). Juliša sa napriek tomu do manželovho otca zamiluje a vznikne ľúbostný trojuholník. Zakázané tajomstvo však neostane dlho utajené a vyťažiť z neho zatúžia všetci. Julišina sestra (Lucia Siposová), ľudia v obci a dokonca aj dedinský kňaz (Peter Nádasdi).

V snímke sa okrem ďalších predstavia aj Jana Kvantiková, Ivan Martinka, Lucia Vráblicová, či už zosnulý Marián Geišberg.